Poćwiczymy pilates?

Data 05. paź, 2008 dodał ilona w Fitness

Nie każdy lubi aktywny wysiłek fizyczny z mokrą koszulką i zadyszką. Czy jednak istnieje sposób na efektywne kształtowanie sylwetki nie ruszając się z miejsca, relaksując w półmroku przy dźwiękach spokojnej muzyki? A  owszem! Słyszeliście o pilatesie? A może ktoś z Was ćwiczy tą metodą? Warto się z nią zapoznać, gdyż opiera się na jednym z najbardziej skutecznych systemów ćwiczeń kształtujących sylwetkę. W Ameryce zrobiła niezłą furorę.

Jest to metoda mającą na celu stworzeniu równowagi w ciele, trenuje ciało, korzystając z założeń jogi i baletu.

Ćwiczenia bez stresu i męki wykonywane przy dźwiękach spokojnej muzyki wprowadzają nas w dobry nastrój i poprawiają wygląd naszego ciała. Powodują  rozciąganie, spinanie i rozciąganie naszych mięśni. Polegają na na wykonywaniu precyzyjnych i powolnych ruchów o niewielkim zasięgu, płynnie, zgodnie z rytmem oddechu. Ćwiczenia skupiają się nie tylko na mięśniach dużych i mocnych, ale wzmacniają też mięśnie małe i słabe, o istnieniu których często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy.

Poprzez prawidłowe wykonywanie ćwiczeń można świetnie wysmuklić sylwetkę, uzyskać płaski brzuch i pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej

Oto zalety ćwiczeń pilates:

- Poprawiają elastyczność ciała.
- Zwiększają świadomość swojego ciała.
- Poprawiają koordynację ruchową i równowagę.
- Poprawiają kontrolę mięśni pleców oraz kończyn.
- Zwiększają siłę mięśni.
- Równoważą siłę mięśni po obu stronach ciała.
- Wysmuklają sylwetkę.
- Poprawiają stabilność kręgosłupa.
- Uczą prawidłowego oddechu.
- Rozluźniają ramiona, kark i górną część pleców.
- Pomagają w bezpiecznej rehabilitacji kontuzji stawów i kręgosłupa.

MMO posiada w swojej ofercie zestaw do pilates, który pozwala na efektywniejsze wykonywanie tych ćwiczeń.

W skład zestawu wchodzi zwijana mata, taśma do pilates, guma (Body Trimmer).

Taśma świetnie sprawdza się w treningach, które wzmacniają mięśnie brzucha, ramion, pleców, miednicy. Taśmy możecie również kupić poza zestawem. Uważam, że jest to dobry przyrząd, który dzięki stawianemu oporowi zwiększa efektywność ćwiczeń.

Body Trimmer ma podobne działanie do taśmy, ale dzięki uchwytom umieszczonym na końcach, pomaga w stabilnym umieszczeniu rąk i nóg podczas ćwiczeń.

W MMO znajdziecie również kółko do pilates, wykorzystywane głównie do wzmacniania obręczy barkowej, ramion, klatki piersiowej, mięśni grzbietu i nóg.

A teraz nadeszła pora, by trochę poćwiczyć!:)

1. Mięśnie brzucha, uda, barki i ramiona – nożyce z Taśmą Pilates

Usiądź na podłodze, wyciągnij proste nogi przed siebie. Chwyć końce gumowej taśmy w dłonie, a jej środek zahacz o podeszwę lewej stopy. Połóż tułów na podłodze. Między stopami i goleniami powinien być cały czas kąt prosty. Napnij mięśnie brzucha, unieś głowę i barki. Ugnij łokcie i przyciągnij dłonie w stronę głowy (ramiona spoczywają na podłodze). Unieś wyprostowaną prawą nogę pionowo. Zrób wdech i szybkim ruchem opuść nogę, zatrzymując ją tuż nad podłogą. Jednocześnie unieś prawą nogę. Zrób wydech i znów unieś lewą nogę, opuszczając prawą. Powtórz całość osiem razy. Następnie zaczep taśmę o prawą stopę i wykonaj całe ćwiczenie jeszcze raz.

2. Talia, plecy, uda, tył ramion i barki – Rozciąganie taśmy
Usiądź na podłodze, wyciągnij proste nogi przed siebie. Ugnij lewą nogę i oprzyj stopę na podłodze. Chwyć oba końce taśmy lewą dłonią, a jej środek zahacz o palce lewej stopy. Skręć tułów w lewo i obejmij prawą dłonią lewe kolano. Ściągnij łopatki. Zrób wydech i wyprostuj lewą nogę pod kątem 45 stopni do podłogi, jednocześnie prostując lewą rękę w tył i patrząc za siebie. Zrób wdech i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz osiem razy, a potem przełóż taśmę na prawą nogę i zrób całe ćwiczenie jeszcze raz.

3.  Mięśnie brzucha, plecy, barki, biodra i ramiona – Pająk na grzbiecie
Usiądź, ugnij kolana i oprzyj stopy na podłodze. Zaczep taśmę o obie podeszwy, skrzyżuj ją nad stopami i chwyć jej końce w dłonie. Powoli odchyl się w tył, oprzyj plecy i ramiona na podłodze, a kolana przyciągnij do piersi. Palce stóp zadarte w górę, łokcie blisko tułowia. Zrób wdech i wyprostuj ręce i nogi na boki, aby twoje ciało utworzyło kształt litery X. Wytrzymaj sekundę i wróć do pozycji wyjściowej. Nie kołysz się na boki. Powtórz osiem razy.

4. Plecy, brzuch, ramiona i biodra – Syrenka
Uklęknij i zaczep środek taśmy o palce stóp, końce chwyć w dłonie. Powoli połóż się na brzuchu tak, aby nie wypuścić taśmy. Łokcie trzymaj ugięte, blisko ciała, dłonie przy barkach. Napnij mięśnie brzucha i pleców. Wyprostuj ręce przed sobą i jednocześnie unieś złączone nogi. Zatocz półkole rękami: trochę w górę, na boki i w tył. Następnie opuść ręce i nogi, przesuwając dłonie w przód, do pozycji wyjściowej. Powtórz osiem razy. .

5. Talia, górna część pleców i zewnętrzna  część ud – Rozgwiazda
Usiądź, ugnij nogi i oprzyj stopy na podłodze. Chwyć końce taśmy w prawą dłoń, a jej środek zahacz o podeszwę prawej stopy. Przełóż złączone, ugięte nogi w lewą stronę i przesuń ciężar ciała na lewe udo i pośladek. Podeprzyj się na ugiętej lewej ręce. Unieś biodra tak, aby tułów i uda utworzyły linię prostą. Zrób wdech i jednocześnie unieś i wyprostuj prawą rękę i nogę. Wróć do pozycji wyjściowej, robiąc wydech. Powtórz cztery razy, a potem zrób ćwiczenie w drugą stronę.

:)

Ilona

Tagi: , , , ,

Oceń artykuł

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

Jeden komentarz to “Poćwiczymy pilates?”

  1. www.pilates4you.pl 16 marca 2012 at 9:55 #

    Zachęcam do kupowania przyborów do ćwiczeń – nie tylko urozmaicają zajęcia ale poszerzają zasób ćwiczeń.


Dodaj komentarz

Proszę wypełnij wymagane pola i nie wyrażaj się wulgarnie. Twój email nie będzie publikowany.

Możesz używać tagów HTML:: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>